Md 175 EB over Little Patuxent River
Fair Condition52 years old47,121 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.27 Mile North Of US 29 |
| Carries | Md 175 EB |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.22683, -76.85081 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 555.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47,121 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130087010 |