Vollmerhausen Road over Md 32
Fair Condition56 years old2,667 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.9 Mi W Of US 1 |
| Carries | Vollmerhausen Road |
| Crosses | Md 32 |
| Coordinates | 39.14849, -76.82348 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 390.1 ft (118.9 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 1628.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,667 (2006) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130080010 |