US 29 Ramp 7 over US 29 Nbr
Fair Condition34 years old11,348 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.36 Mile South Of Md 103 |
| Carries | US 29 Ramp 7 |
| Crosses | US 29 Nbr |
| Coordinates | 39.25170, -76.82306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 374.0 ft (114 m) |
| Max Span | 190.0 ft (57.9 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 1288.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,348 (2008) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130119010 |