Md 100j over Md 100
Good Condition34 years old18,231 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | .11 M N Of Meadowbrook La |
| Carries | Md 100j |
| Crosses | Md 100 |
| Coordinates | 39.24771, -76.81712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 1515.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,231 (2009) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130138010 |