Md 100 Ebr over US 29 Nbr
Fair Condition34 years old75,332 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.24 Mile South Of Md 103 |
| Carries | Md 100 Ebr |
| Crosses | US 29 Nbr |
| Coordinates | 39.25365, -76.82227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 442.9 ft (135 m) |
| Max Span | 237.9 ft (72.5 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1,971 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75,332 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130121010 |