Md 100 over Old Mont. RD & Deep Run
Good Condition28 years old82,092 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.62 Mile West Of Md 103 |
| Carries | Md 100 |
| Crosses | Old Mont. RD & Deep Run |
| Coordinates | 39.20949, -76.79387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 182.1 ft (55.5 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 1261.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82,092 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130145013 |