Md 103 over Md 100
Good Condition29 years old12,911 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.35 Mile North Of I-95 |
| Carries | Md 103 |
| Crosses | Md 100 |
| Coordinates | 39.20761, -76.78256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 248.0 ft (75.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1103.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,911 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130146010 |