Md 100 over Snowden River Parkway
Good Condition29 years old82,092 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.86 Mile West Of Md 103 |
| Carries | Md 100 |
| Crosses | Snowden River Parkway |
| Coordinates | 39.21211, -76.79589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 97.1 ft (29.6 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 550.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82,092 (2009) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130144014 |