Md 104 over Md 100
Good Condition28 years old12,400 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 0.12 Mile North Of Md 108 |
| Carries | Md 104 |
| Crosses | Md 100 |
| Coordinates | 39.22383, -76.80673 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 258.9 ft (78.9 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 1475.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,400 (2009) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130148010 |