Md 20 over Shipyard Creek
Fair Condition106 years old4,590 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 1.20 Miles West Of Md 21 |
| Carries | Md 20 |
| Crosses | Shipyard Creek |
| Coordinates | 39.18177, -76.19509 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,590 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140001010 |