Md 445 over Swan Creek
Fair Condition97 years old780 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 2.60 Miles South Of Md 21 |
| Carries | Md 445 |
| Crosses | Swan Creek |
| Coordinates | 39.17971, -76.23430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 85.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 780 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140019010 |