Md 674 over Grays Inn Creek
Fair Condition49 years old1,230 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 0.25 Mile West Of Md 20 |
| Carries | Md 674 |
| Crosses | Grays Inn Creek |
| Coordinates | 39.13676, -76.22804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 135.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,230 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140023040 |