Md 213 over Sassafras River
Fair Condition39 years old635 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | On Cecil County Line |
| Carries | Md 213 |
| Crosses | Sassafras River |
| Coordinates | 39.36354, -75.88151 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Bascule |
| Total Length | 751.0 ft (228.9 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 3319.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 635 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140006010 |