US 301 NB over Sassafras River
Fair Condition71 years old11,552 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | On Cecil County Line |
| Carries | US 301 NB |
| Crosses | Sassafras River |
| Coordinates | 39.37772, -75.80738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 419.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,552 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140004011 |