US 301 NB over Md 290
Good Condition71 years old4,925 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 0.99 M S Of Cecil Co Line |
| Carries | US 301 NB |
| Crosses | Md 290 |
| Coordinates | 39.36479, -75.81582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.0 ft (50.6 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 561.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,925 (2013) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140005011 |