Md 289 over Radcliff Creek
Fair Condition78 years old3,563 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 0.82 Mile South Of Md 213 |
| Carries | Md 289 |
| Crosses | Radcliff Creek |
| Coordinates | 39.20052, -76.06994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 368.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,563 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140009010 |