Md 213 over Chester River
Fair Condition96 years old13,835 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | On Queen Annes Co Line |
| Carries | Md 213 |
| Crosses | Chester River |
| Coordinates | 39.20651, -76.05720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Bascule |
| Total Length | 1464.9 ft (446.5 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 4197.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,835 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140027010 |