Md 291 over Morgan Creek
Fair Condition93 years old6,235 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 1.83 Miles East Of Md 213 |
| Carries | Md 291 |
| Crosses | Morgan Creek |
| Coordinates | 39.23414, -76.03946 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 193.9 ft (59.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 471.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,235 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 100000140022010 |