Md 291 over Mills Branch
Fair Condition92 years old2,961 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Kent |
| Location | 0.19 Mile West Of US 301 |
| Carries | Md 291 |
| Crosses | Mills Branch |
| Coordinates | 39.26484, -75.86746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 170.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,961 (2009) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000140014010 |