HWY Beacon ST over Tr Green Line D
Fair Condition109 years old24,000 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Over Green Line |
| Carries | HWY Beacon ST |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.32624, -71.23123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 179.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1917 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,000 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N120414U3MBTNBI |