ST 16 Washngton ST over I 95 /st128
Fair Condition64 years old67,758 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | RT 16 At RT 128 |
| Carries | ST 16 Washngton ST |
| Crosses | I 95 /st128 |
| Coordinates | 42.32830, -71.25185 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.8 ft (72.8 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Area | 1972.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,758 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | N120552LADOTNBI |