ST 16 Washngton ST over Tr Green Line D
Fair Condition176 years old50,300 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Over Green Line |
| Carries | ST 16 Washngton ST |
| Crosses | Tr Green Line D |
| Coordinates | 42.33368, -71.24495 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 200.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1850 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,300 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other State Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N120424U4MBTNBI |