I 90 Ramps over Comb I 95 & Charles Riv
Fair Condition69 years old56,670 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | At Int 14 L49 |
| Carries | I 90 Ramps |
| Crosses | Comb I 95 & Charles Riv |
| Coordinates | 42.34153, -71.26222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 594.8 ft (181.3 m) |
| Max Span | 108.3 ft (33 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 3752.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56,670 (2018) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120644QJDOTNBI |