I 90 over Comb I 95 & Charles Riv
Fair Condition62 years old119,166 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | Over ST 128 Charles Rv S9 |
| Carries | I 90 |
| Crosses | Comb I 95 & Charles Riv |
| Coordinates | 42.34090, -71.26126 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1037.1 ft (316.1 m) |
| Max Span | 153.9 ft (46.9 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 8850.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 119,166 (2019) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120664QKDOTNBI |