I 90 Ramps A & B over Water Charles River
Poor Condition69 years old80,100 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | At Int 14 L50 |
| Carries | I 90 Ramps A & B |
| Crosses | Water Charles River |
| Coordinates | 42.34108, -71.25977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 300.5 ft (91.6 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 2006.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80,100 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120654QLDOTNBI |