I 90 WB Ramp On over Rr Csx/mbta
Fair Condition62 years old19,009 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | At Int 17 S29 |
| Carries | I 90 WB Ramp On |
| Crosses | Rr Csx/mbta |
| Coordinates | 42.35672, -71.18536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 205.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,009 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120694R7DOTNBI |