I 90 WB Ramp Off over Rr Csx/mbta
Fair Condition62 years old19,914 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | At Int 17 S32 |
| Carries | I 90 WB Ramp Off |
| Crosses | Rr Csx/mbta |
| Coordinates | 42.35721, -71.18308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 351.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,914 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120704R9DOTNBI |