I 90 over Rr Csx/mbta
Fair Condition62 years old113,830 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Middlesex |
| Location | .1 Mi S. Charles Rv S40 |
| Carries | I 90 |
| Crosses | Rr Csx/mbta |
| Coordinates | 42.35763, -71.17386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 181.8 ft (55.4 m) |
| Deck Width | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Area | 1975.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 113,830 (2019) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N120714RBDOTNBI |