HWY Park ST over Rr Mbta/csx
Poor Condition40 years old9,827 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Norfolk |
| Location | Mp 24.723 |
| Carries | HWY Park ST |
| Crosses | Rr Mbta/csx |
| Coordinates | 42.10929, -71.35476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 182.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,827 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 5 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | N1300240JDOT634 |