ST 10 South ST over Water Mill River
Fair Condition87 years old21,100 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 1.2 M S Jct ST 9 |
| Carries | ST 10 South ST |
| Crosses | Water Mill River |
| Coordinates | 42.30627, -72.64643 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 105.3 ft (32.1 m) |
| Max Span | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 555.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,100 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N190530V1DOTNBI |