HWY Lyman ST over Rr Csx
Fair Condition126 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 1.1mi.sth.of Us-20 |
| Carries | HWY Lyman ST |
| Crosses | Rr Csx |
| Coordinates | 42.31328, -71.61353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 158.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2014) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | N2000822DDOT634 |