HWY Ararat ST over I 190
Fair Condition50 years old4,204 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .6 Mi.west Of St.12 |
| Carries | HWY Ararat ST |
| Crosses | I 190 |
| Coordinates | 42.31459, -71.80687 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 176.8 ft (53.9 m) |
| Max Span | 94.8 ft (28.9 m) |
| Deck Width | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Area | 997.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,204 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441171XCDOTNBI |