St112 Dingle RD over Water Kearney Brook
Good Condition14 years old387 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | .1 Mi N Of Cudworth RD |
| Carries | St112 Dingle RD |
| Crosses | Water Kearney Brook |
| Coordinates | 42.43428, -72.92998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 64.6 ft (19.7 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 183.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 387 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W45006ABMDOTNBI |