HWY Cudworth RD over Water Childs Brook
Good Condition41 years old259 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 0.5m W Of RT 112 |
| Carries | HWY Cudworth RD |
| Crosses | Water Childs Brook |
| Coordinates | 42.43631, -72.92289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W4502009GMUNNBI |