HWY Sam Hill RD over Water Watts Stream
Good Condition10 years old129 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | 0.1 Mi West Of 112 |
| Carries | HWY Sam Hill RD |
| Crosses | Water Watts Stream |
| Coordinates | 42.39511, -72.93796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 79.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W45027BTVMUNNBI |