St112 Huntngton RD over Water Wards Stream
Fair Condition109 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | @ Witt Hill RD Int |
| Carries | St112 Huntngton RD |
| Crosses | Water Wards Stream |
| Coordinates | 42.37003, -72.91091 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 97.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1917 (reconstructed 1931) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2016) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W450150CRDOTNBI |