HWY Kinne Brk RD over Water Watts Stream
Fair Condition87 years old776 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Hampshire |
| Location | .4 Mi South Of Route 112 |
| Carries | HWY Kinne Brk RD |
| Crosses | Water Watts Stream |
| Coordinates | 42.37752, -72.92966 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 89.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 776 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W4502409JMUNNBI |