HWY N Dennis RD over US 6 Mid Cape HWY
Fair Condition72 years old12,414 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Barnstable |
| Location | 3.8 M E Of Willow ST |
| Carries | HWY N Dennis RD |
| Crosses | US 6 Mid Cape HWY |
| Coordinates | 41.69188, -70.18374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.6 ft (52.9 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 634.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,414 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | Y010074BFDOTNBI |