US 6 Eb/md Cp HWY over HWY Union ST
Fair Condition56 years old38,017 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Barnstable |
| Location | 2.3 M E Of Willow ST |
| Carries | US 6 Eb/md Cp HWY |
| Crosses | HWY Union ST |
| Coordinates | 41.68999, -70.21438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 308.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,017 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | Y0101247BDOTNBI |