US 6 Wb/md Cp HWY over HWY Union ST
Fair Condition72 years old17,211 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Barnstable |
| Location | 2.3 M E Of Willow ST |
| Carries | US 6 Wb/md Cp HWY |
| Crosses | HWY Union ST |
| Coordinates | 41.69032, -70.21474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 289.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,211 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | Y0100647ADOTNBI |