7 Mile RD over I-75 SB
Fair Condition56 years old80 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 7.0 Mi S Of Grayling |
| Carries | 7 Mile RD |
| Crosses | I-75 SB |
| Coordinates | 44.55471, -84.70610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.6 ft (52.9 m) |
| Max Span | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 650.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (1974) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002055 |