I-75 SB over S Grayling RD
Fair Condition56 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 6.0 Mi S Of Grayling |
| Carries | I-75 SB |
| Crosses | S Grayling RD |
| Coordinates | 44.57159, -84.70934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.5 ft (35.8 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 483.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2009) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002057 |