I-75 SB over Us-127 NB
Fair Condition64 years old9,649 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 5.3 Mi S Of Grayling |
| Carries | I-75 SB |
| Crosses | Us-127 NB |
| Coordinates | 44.57966, -84.70986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 303.1 ft (92.4 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 1275.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,649 (2007) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002059 |