Us-2 Wb|us-41 SB over Days River
Fair Condition55 years old4,267 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 3.5 Mi N Of M-35 |
| Carries | Us-2 Wb|us-41 SB |
| Crosses | Days River |
| Coordinates | 45.89574, -86.99832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 282.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,267 (2007) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002100 |