Us-41 over Rapid River
Fair Condition89 years old2,264 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 7.2 Mi N Of Us-2 |
| Carries | Us-41 |
| Crosses | Rapid River |
| Coordinates | 46.02339, -86.97581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 212.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,264 (2007) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002113 |