County Road I 39 over Rapid River
Good Condition10 years old83 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 6.5 M N 1 M W Rapid River |
| Carries | County Road I 39 |
| Crosses | Rapid River |
| Coordinates | 46.02247, -86.97892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 254.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000002162 |