County Road I 18 over Rapid River
Good Condition12 years old158 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 3 Mi N Of Rapid River |
| Carries | County Road I 18 |
| Crosses | Rapid River |
| Coordinates | 45.97069, -86.95731 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.3 ft (20.5 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 176.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 158 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002166 |