Route 434 over Day S River
Good Condition67 years old148 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 1.5 Mi SW Of Brampton |
| Carries | Route 434 |
| Crosses | Day S River |
| Coordinates | 45.91791, -87.08835 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 103 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 148 (2021) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002119 |