County Road I 24 over Tacoosh River
Fair Condition57 years old73 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 1 M N 1 M W Rapid River |
| Carries | County Road I 24 |
| Crosses | Tacoosh River |
| Coordinates | 45.94231, -86.99084 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 73 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73 (2021) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002168 |