Route 410 over Ten Mile Creek
Fair Condition68 years old444 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 13 Mi W Of Escanaba |
| Carries | Route 410 |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 45.78872, -87.32548 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 103 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 444 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002138 |